Kraniosakrální terapie

                                                                                           "Jediná cesta ven je cesta dovnitř "                                                                                                                                                                          - Leonard Jackson

Jsem na začátku učení se kraniosakrální terapie a biodynamiky. Učím se u lektorky a terapeutky Simony Hojdysz, která má letitou praxi a má bohaté zkušenosti s ženami, těhotnými a dětmi. Jsem fascinovaná touto jemnou, ale hlubokou metodou a vidím velký přínos zakomponování této metody do péče o ženy a děti. 

Kraniosakrální terapie je metoda, která velmi jemným dotykem uvolňuje bloky fyzické, emocionální a duševní. Při terapii se dlaněmi nacítí kraniosakrální rytmus a jemné procesy v těle.

Při biodynamickém kraniosakrálním ošetřování se navnímá dech života a tekutinové pole člověka. Ruce se přikládají na určitá místa, kde je potřeba povzbudit a "nakopnout" samoozdravné procesy v těle.

Tyto dvě metody do sebe krásně zapadají a dle intuice se při ošetření mohou kombinovat.


Těhotenství je obdobím obrovských změn. Během krátké doby dojde v těle k proměnám, které mohou těhotné ženě působit bolest, úzkost, napětí, hormonální změny, ale také úplně jiný pohled na život. Některé změny přichází postupně, ladně a přirozeně. Ale často se stává, že se žena může cítit zmatená, v duševní nepohodě a k tomu se přidávají fyzické potíže. Například bolesti zad a pánve, únava, křeče a další.

I miminko v bříšku při terapii pociťuje působení ošetření. Tato metoda je naprosto bezpečná ve všech trimestrech těhotenství. Na začátku požehnaného stavu kranioskrální terapie a biodynamika napomáhá přijetí nové role, nového života. A na konci těhotenství zase jako společná příprava ženy a děťátka na porod.

Před porodem se kraniosakrální terapií žena učí napojit na své tělo, své miminko v bříšku a také na své zdroje tak, aby při porodu našla sílu a porod tak mohl proběhnout co nejpřirozeněji. Pomáhá s vyrovnáním se strachu a napětí z neznáma.

Po porodu si každá žena zaslouží péči. Při této terapii prochází tělo regenerací a samoléčící schopností organismu. Zaměření je převážně na oblast pánve. Velmi vhodná je terapie po traumatických porodech, po předčasném porodu, při oddělení miminka od maminky a kdykoliv, kdy žena cítí, že porod neproběhl podle jejích představ.

Ošetření dětí - při porodu miminko prochází porodním kanálem a hlavička se různě přizpůsobuje pánvi. Kraniální kosti nejsou srostlé a mezi sebou mají měkké a pružné vazivové pásky. Při porodu se vlivem tlaku lebeční kosti přes sebe překrývají a pokud se nevrátí do původní pozice, děti mohou mít nejrůznější potíže a to se poté může promítnout i do pozdějšího věku (porodní trauma).

I po porodu je stále neviditelné pouto mezi maminkou a děťátkem, takže často stačí ošetření u maminky a u miminka zmizí nevrlost, plačtivost.

Toto ošetření může krásně řešit i KISS syndrom, koliky, potíže s přisáváním bez toho, aby se musela hned stříhat uzdička.